D2C

Od producenta do klienta: Jak model D2C zmieni biznes?

E-commerce

W ostatnich latach model biznesowy Direct-to-Consumer (D2C) stał się kluczowym elementem świata e-commerce. Oferując producentom bezpośredni dostęp do klientów, ten system radykalnie zmienia sposób, w jaki marki budują swoje strategie i interakcje z konsumentami. W tym artykule przyjrzymy się, jak D2C zmienia internetowy biznes, opierając się na najnowszych trendach w branży.

D2C w liczbach:

Rynek sprzedaży bezpośredniej do konsumenta doświadcza imponującego wzrostu na całym świecie. Eskalacja ta jest szczególnie widoczna w Stanach Zjednoczonych, gdzie wartość e-commerce D2C jest przewidywana na imponujące 213 miliardów dolarów w 2024 roku. Jednak to nie tylko USA doświadcza tej ekspansji. Wielka Brytania także przeżywa boom w branży direct-to-consumer, z prognozowaną wartością na poziomie 120 miliardów funtów w 2023 roku.

Zaskakująco dynamiczny wzrost odnotowuje również Polska. Już w 2021 roku, wartość sprzedaży D2C w naszym kraju wzrosła o 10,4%. W kontekście tych danych jasne jest, że rynek D2C będzie nadal rozwijać się i ewoluować, oferując konsumentom unikalne doświadczenia zakupowe oraz nowe możliwości dla producentów. Czy Polska będzie kontynuować swój imponujący wzrost w tej dziedzinie? Czas pokaże, ale obecne statystyki są więcej niż obiecujące.

Jakie są korzyści modelu Direct to Consumer?

  • Zwiększenie marży: Przez eliminację pośredników, producenci osiągają większe marże. D2C pozwala markom na sprzedaż swoich produktów bezpośrednio do klientów, co obniża koszty dystrybucji i pozwala na bardziej efektywne zarządzanie cenami.
  • Bezpośredni kontakt z klientem: Model D2C umożliwia gromadzenie cennych informacji zwrotnych od konsumentów. Dzięki temu firmy mogą lepiej zrozumieć ich potrzeby i szybciej wprowadzać innowacje.
  • Budowa świadomości marki i lojalizacja klienta: Ten model sprzedaży pozwala na bezpośrednie i efektywne budowanie relacji z odbiorcami, co przekłada się na wzrost ich lojalności. Przedsiębiorstwa mogą komunikować swoje wartości i pogłębiać lojalność klientów.
  • Analiza danych sprzedażowych: Dostęp do danych transakcyjnych i historii zamówień umożliwia markom lepsze dostosowanie swoich produktów i strategii marketingowych. Analiza tych danych pozwala na optymalizację oferty i lepsze zrozumienie zachowań konsumentów.
  • Szybszy time-to-market: Handel bezpośredni umożliwia producentom szybsze wprowadzanie nowych produktów na rynek. Skrócenie łańcucha dystrybucji pozwala na błyskawiczne reagowanie na zmieniające się trendy i potrzeby kupujących.
  • Większa kontrola nad komunikacją i zaangażowaniem klientów: E-commerce D2C pozwala na pełną kontrolę nad komunikacją, włączając w to zarządzanie relacjami ze swoimi klientami, szczególnie przez kanały takie jak social media.
  • Więcej możliwości innowacji: Marki D2C mają większą swobodę we wprowadzaniu nowych produktów i testowaniu ich w wybranych segmentach rynku, w przeciwieństwie do współpracy z dystrybutorami. To pozwala na szybsze adaptowanie oferty do zmieniających się potrzeb sektora.
  • Rozszerzone możliwości: Brak ograniczeń geograficznych w handlu pozwala na osiągnięcie globalnego zasięgu. Producenci mogą dotrzeć do nowych rynków i klientów na całym świecie.

Przykłady firm D2C:

Diablo Chairs
To marka zajmująca się produkcją foteli gamingowych i akcesoriów dla graczy.  W 2021 roku stanęła przed wyzwaniem przeniesienia sklepów na inną platformę, co w znacznym stopniu przyczyniło się do wzrostu konwersji sklepu internetowego. Podczas wdrożenia zwróciliśmy szczególną uwagę na model D2C, przygotowaliśmy narzędzia wspierające producenta w sprzedaży detalicznej. Diablo Charis ma szeroką społeczność w mediach społecznościowych, dlatego pojawiły się moduły podkreślające ten aspekt biznesowy na stronie. Dzięki handlu D2C marka ma możliwość stałego kontaktu z odbiorcami, rozwoju oraz ekspansji na nowe rynki. 

Widok diablochairs.com
Źródło: diablochairs.com/

Pierre Rene
Polski producent z branży beauty, który na rynku e-commerce jest od dawna. Pierre Rene zwróciło się do nas z prośbą o przeprowadzenie migracji sklepu Magento 1 do Magento 2. Zbudowaliśmy dla marki dwie platformy, które teraz osiągają niesamowite sukcesy. Dzięki odpowiedniemu zapleczu technicznemu e-commerce bezproblemowo radzi sobie z dużym obłożeniem strony np. w czasie promocji. Firma regularnie współpracuje z influencerami, co jest jednym z elementów marketingu D2C. Dodatkowo wprowadziliśmy szereg automatyzacji procesów wewnętrznych, co daje marce możliwości na rozwijanie się w innych aspektach biznesowych.

Widok pierrerene.pl
https://www.pierrerene.pl/pl/

Mydlarnia Cztery Szpaki
To przedsiębiorstwo niesamowicie bliskie naszym sercom. Są producentami wysokiej jakości eko kosmetyków, które obecnie podbijają nie tylko polski, ale również zagraniczny rynek. Firmie zależało na możliwości personalizacji doświadczeń użytkowników, postawiła na programy lojalnościowe, karty podarunkowe i możliwość tworzenia zestawów ich produktów. Sprzedaż bez pośredników jest głównym biznesowym założeniem mydlarni, dlatego przykładają tak dużą wagę do zadowolenia klientów na ich stronie. Bezustannie wprowadzają innowacje ułatwiające zakupy, np. produkty posegregowane składnikami, co jest idealną opcją dla alergików.

Widok 4szpaki.pl
https://4szpaki.pl/

Krosno
Marka wywodząca się z krośnieńskiej huty szkła jest uznawane za ikonę polskiego szkła użytkowego. Jej historia rzemieślnicza sięga 1923 roku. Dla przedsiębiorstwa z tak długoletnim stażem stworzenie kanału sprzedaży D2C może nie było oczywiste, ale jednak jak znaczące. Skrócenie ścieżki zakupowej i zadbanie we własnym zakresie o logistykę produktów pozwoliło marce wznieść się na wyższy poziom sprzedaży. Oczywiście dalej można ją spotkać na popularnych platformach B2C, jednak Krosno skupiło się na rozwoju własnego sklepu internetowego. 

Widok krosno.com.pl
https://krosno.com.pl/

Sprzedaż bezpośrednia jest jednym z najważniejszych trendów e-commerce w 2024 roku. Dzięki eliminacji pośredników firmy zyskują pełną kontrolę nad dystrybucją i obrotami, co umożliwia im lepsze dopasowanie się do potrzeb klientów i zapewnienie im wyjątkowych doświadczeń zakupowych.

W Polsce, gdzie e-commerce rozwija się dynamicznie, D2C pozwala firmom na szybkie reagowanie na zmiany i budowanie lojalnej bazy odbiorców. Coraz częściej przedsiębiorstwa, które już działają na modelu B2C, decydują się na wprowadzenie dodatkowo D2C. Takie rozwiązanie niweluje zagrożenia związane z dystrybutorami i pozwala firmom stopniowo rozszerzać swój zasięg, podnosząc wydajność sprzedażową. Direct to Consumer staje się „drugim filarem” biznesu, zapewniając bezpieczeństwo i stabilność w ekspansji rynkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.