optymalizacja SEO magento 2

Pozycjonowanie sklepu internetowego na Magento 2 – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim przystąpisz do tego procesu sam.

E-commerce, Marketing

Osiągnięcie sukcesu w eCommerce jest uzależnione od wielu czynników, jednym z nich jest widoczność oferty. Każdy posiadacz sklepu internetowego z pewnością wie, że nawet najlepszy produkt nie sprzeda się, jeżeli nie będzie możliwy do zlokalizowania przez potencjalnych klientów.


Czy walka o pierwszą pozycję w wyszukiwarce Google to kosztowny i długotrwały proces? Przekonaj się, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na pozycjonowanie SEO własnego eCommerce.

 • Co to jest pozycjonowanie SEO?
 • Czy Magento umożliwia pozycjonowanie SEO?
 • Elementy pozycjonowania SEO sklepu na Magento.
 • Jaka jest różnica między pozycjonowaniem, a optymalizacją sklepu internetowego?
 • Czy pozycjonowanie SEO to proces długotrwały?

Co to jest pozycjonowanie SEO?

Pozycjonowanie SEO z języka angielskiego to Search Engine Optimization, a oznacza to optymalizację witryny w celu zwiększenia jej widoczności w wyszukiwarkach. Pozycjonowanie tworzy możliwości na zdobycie potencjalnych klientów w całkowicie darmowy sposób.

Ta metoda jest rozwiązaniem dla każdego eCommerce, w każdej możliwej branży. Czy na pewno? – Elementy pozycjonowania są nieodłącznym procesem budowania dobrze sprzedającego sklepu internetowego. Im lepiej widoczna jest platforma w wyszukiwarkach, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że przyciągnie ona uwagę potencjalnych klientów i wzbudzi ich zaufanie.

Przedmiot, którego potrzebujesz jesteś w stanie znaleźć już na samej górze wyników. Aktualna ilość konkurencyjnych ofert jest tak duża, że z pewnością nie będziesz musiał szukać potrzebnego produktu na 10-tej stronie wyszukiwarki. Identycznie postępują Twoi klienci, dlatego zadbaj o to, aby w pierwszej kolejności trafili na Twoje produkty.

Czy Magento umożliwia pozycjonowanie SEO?

Posiadanie sklepu internetowego na Magento umożliwia samodzielne działania w celu zwiększenia widoczności w wyszukiwarkach, bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy z zakresu kodowania. System rozwijany przez Adobe dostępny jest w wielu wersjach językowych, a w tym także w polskim.

Magento ma wiele zalet, a jedną z nich jest dostosowanie platformy do wymagań SEO. Samodzielna zmiana kodu w tym zakresie umożliwia m.in.: utworzenie przyjaznych adresów URL, wprowadzenie wybranych słów kluczowych, zamieszczenie wartościowych treści czy zmianę aktualnego tytułu na nowy, dostosowany do słów kluczowych. Tylko na pierwszy rzut oka ten proces wydaje się być trudny, jednak wcale taki nie jest. Wszystkie działania optymalizacyjne możliwe są do zmiany z poziomu panelu administracyjnego sklepu.

Spróbuj zrozumieć roboty Google

Samodzielne działania pozycjonujące mają realny wpływ na widoczność oferty w wyszukiwarce. Jednak trzeba się zastanowić jakie dokładnie należy zastosować, żeby uzyskać oczekiwany efekt. Aby roboty Google uznały Twój eCommerce za wartościowy muszą przeanalizować jego zawartość pod kątem:

 • prostej, intuicyjnej obsługi,
 • szybkiej drogi do uzyskania informacji zgodnych z frazami kluczowymi,
 • bezpieczeństwa użytkowania.

Elementy pozycjonowania SEO sklepu na Magento

Działania on-site

Pozycjonowanie SEO można podzielić na dwa fragmenty, które przynoszą efekty tylko zastosowane razem. Działania on-site to wszystkie czynności, które są możliwe do zrealizowania bezpośrednio w witrynie. Pierwszym i najważniejszym elementem jest obecność słów kluczowych. Jednak używanie ich nie powinno być przypadkowe. Odpowiednie umieszczenie fraz kluczowych ma znaczenie dla wyszukiwarek. Więc właściwie gdzie powinny się znajdować?

Przede wszystkim w treści, nagłówkach czy meta tagach. Ostatni z punktów jest szczególnie istotny dla robotów Google. Obecność tytułu Meta Title oraz opisu Meta Description na każdej z podstron są wartościowymi informacjami widocznymi w wynikach wyszukiwania, które mają wpływ na postrzeganie atrakcyjności strony, a co za tym idzie ilości kliknięć.

Działania, które są możliwe do zrealizowania w obszarze witryny to optymalizacja treści pod kątem ich unikalnego charakteru czy długości. Tutaj warto zaznaczyć, że opisy produktów pozyskane lub zapożyczone od producentów niestety nie będą stanowiły wartości dla wyszukiwarek z jednego prostego powodu – już wcześniej zostały użyte w innej witrynie. Autorskie treści, które angażują czytelnika potrafią zatrzymać go na dłużej w sklepie, a to zdecydowanie pomaga w osiągnięciu dobrej pozycji w Google.

Kolejne ważne kwestie z punktu widzenia algorytmów wyszukiwarek to optymalizacja rozmiaru grafik, kodu źródłowego czy czasu ładowania strony. Pozycjonowanie on-site to także dostosowanie do urządzeń mobilnych. W dzisiejszych czasach “mobile first” jest kluczowe dla zwiększenia ilości odwiedzin witryny. Sklepy na Magento posiadają jednak zaletę, ponieważ Adobe dostosował platformę tak, aby była zgodna z aktualnymi zachowaniami użytkowników.

Jednak to nie wszystkie wymagania wyszukiwarek względem sklepów internetowych. Bezpieczeństwo jest kluczowym wskaźnikiem wiarygodności, zwłaszcza w przypadku witryn, które zbierają wrażliwe dane od odwiedzających.

Działania off-site

Działania off-site nawiązują do czynności realizowanych poza obszarem witryny sklepu, które mają bezpośredni wpływ na widoczność w wyszukiwarce. W praktyce jest to:

 • budowanie świadomości marki w mediach społecznościowych,
 • pozyskiwanie wartościowych odnośników w witrynach o wyższej pozycji Google,
 • utworzenie lub rzetelna aktualizacja wizytówki Google Moja Firma.

Aktualnie wykorzystywany w procesie budowania rozpoznawalności marki jest popularny Influencer Marketing. Pozytywna opinia osoby znanej, publicznej o produkcie lub usłudze wzmaga pewien mechanizm potrzeby.

Czy w takim wypadku pozycjonowanie off-site jest proste? Zdecydowanie nie, jeżeli nie czujesz się przygotowany w zakresie znajomości dobrych praktyk SEO – skorzystaj z pomocy specjalistów. W przeciwnym wypadku możesz mieć nie tylko problem z uzyskaniem zamierzonych efektów, ale także narazić swoją witrynę na trwałe usunięcie z rankingu wyszukiwarek.

pozycjonowanie dzialania onsite i offsite

Jaka jest różnica między pozycjonowaniem, a optymalizacją sklepu internetowego?

Pozycjonowanie lub optymalizacja to dwa zazwyczaj używane zamiennie wyrażenia w odniesieniu do działań, które mają na celu zwiększenie widoczność witryny w wyszukiwarce. Jednak między nimi są pewne różnice, które nie każdy dostrzega, a są znaczące pod względem działań obejmujących te dwa zagadnienia.

Optymalizacja SEO sklepu na Magento – to jeden z elementów pozycjonowania platformy eCommerce na etapie działań wykonywanych bezpośrednio w witrynie. Jednak same zagadnienia, które są niezbędne do wykonania zakładają posiadanie minimum podstawowej wiedzę o HTMLu i znajomości zasad SEO.

Wyszczególniając, działania z zakresu optymalizacji obejmują:

 • dostosowanie nazw kategorii i podkategorii sklepu,
 • aktualizację metatagów,
 • stworzenie przyjaznych adresów URL,
 • przygotowanie mapy strony,
 • skompresowanie grafik dostępnych w sklepie internetowym,
 • utworzenie certyfikatu SSL.

Pozycjonowanie – można to nazwać jako kolejny etap po wprowadzeniu zmian optymalizacyjnych. Proces pozycjonowania jest uznawany za wszystkie działania wykonywane poza zakresem platformy czyli off-site. Jest to m.in.: link building, szeroko pojęty marketing online, a w nim wszystkie działania związane z budowaniem zaufania i świadomości marki, akcje promocyjne, konkursy, recenzje influencerów.

Czy pozycjonowanie SEO to proces długotrwały?

Przyjęte i zastosowane metody działania powinny być stale monitorowane i aktualizowane, ponieważ wymagania Google zmieniają się w szybkim tempie. Raz zastosowane zmiany nie zapewnią Ci takich samych efektów jak systematyczna praca. Jeżeli chcesz, aby Twój sklep utrzymywał się w czołówce wyszukiwarki – nie przestawaj śledzić jego wyników.

Pamiętaj jednak, że musisz uzbroić się w cierpliwość. Jest to długotrwały, niekończący się proces, którego pierwsze efekty możliwe są do zauważenia dopiero po kilku miesiącach.

Jesteś ciekaw jakie elementy SEO jesteś w stanie samodzielnie wprowadzić do Twojego sklepu internetowego na Magento? Sprawdź nasz wpis na blogu pt. ”Pozycjonowanie sklepu internetowego na Magento 2 – jak zrobić to samodzielnie?”